Віцепрезидент криворізького «Кривбасу» Артем Гагарін дав розгорнуте інтервʼю Інтернет-виданню Sportbusiness.media. Найактуальніші моменти бесіди до вашої уваги.
- Якщо відкрити сторінку Артема Гагаріна у розділі «керівництво» на сайті «Кривбасу», там написано: «пройшов шлях від фаната клубу до футбольного функціонера». Розкажіть, будь ласка, яким був цей шлях?
- Якщо говорити коротко - все правильно написано. Мабуть, це було ще до школи, коли вперше потрапив на стадіон. Я прийшов на гру «Кривбаса», мені сподобалось, мені захотілося трішки більшого. Я хотів підтримувати клуб, тому що розумів, що вболівальники – це важлива складова успіху будь-якої команди.
Я сам пошив великий прапор, з вудочкою стояв на одному з секторів і весь матч розмахував цим стягом. Після цього до мене почали підходити хлопці з фанатського сектора і запрошувати приєднатися до них. Поступово, не одразу, я все ж таки прийшов на сектор, почав ходити, активно вболівати, катати за клуб, робити і палити фаєри, брати участь у навколофутбольному житті. Можливо, так би воно й залишилось: я просто був би активним вболівальником, але потім в мене трошки все перевернулося, я почав більше часу приділяти КВК – це роз’їзди, подорожі в різні міста, різні країни, тому часу було дуже мало.
Але футбол завжди залишався зі мною, я дивився, вболівав та хвилювався, коли «Кривбаса» не стало… Після того, як були перші спроби від Сергія Миколайовича Мазура відродити клуб, коли він прийшов до «Квартала» з проханням допомогти відродити команду, я теж почав брати активну участь, але тоді на жаль не склалося.
І ось, в 2020 році, коли ми обʼєднали зусилля з Костянтином Караманіцем, все нарешті вийшло. На той момент я вже займався футболом, так би мовити був дотичним, я став амбасадором УПЛ та Української асоціації футболу, працював на багатьох футбольних івентах, займався медійкою і тим самим почав займатися у відродженому клубі. Тому так і є: був футбольним вболівальником і став футбольним функціонером.
- У «Кривбасі» є три віцепрезиденти. Як розподіляються обовʼязки між ними та якими напрямками займаєтеся конкретно ви?
- Якщо брати саме по структурі віцепрезидентів, у нас є Сергій Миколайович Мазур, який займається більше представницькою діяльністю. Він легенда клубу в усіх розуміннях цього слова, бо якби не він, то не було б цього клубу в такому вигляді, як він є зараз. Саме його ініціативність призвела до того, що клуб відродили.
Якщо брати Володимира Колоса, то він займається більше інфраструктурною діяльністю, великими проектами. Він є керівником нашого генерального партнера компанії «Рудомайн», яка є головним інвестором. Тож можна відзначити саме цей напрямок, бо в цьому Володимир профі та на сто відсотків розуміється.
Мій напрямок – маркетинг, медіа та багато того, що підпадає під ці поняття. І, мабуть, навіть трішки більше. Ще у нас є спортивний директор, він же генеральний, який займається спортивною діяльністю, фінансовим функціонуванням клубу та багатьма речами. Ну і,звичайно, важливу роль в керівному механізмі відіграє президент Костянтин Федорович Караманіц, який залучений в усі процеси. Наш двигун. Він не просто людина, яка вкладає гроші і все, а живе клубом. До всіх сфер діяльності клубу він дотичний, і це круто, тому що він знає, що і для чого потрібно, як воно повинно функціонувати, щоб клуб розвивався. Мабуть, тому в нас і такий прорив за чотири роки, з моменту відродження і до того як ми стали учасниками єврокубків.
- За рівнем медійної активності, розвитку соцмереж та власного бренду «Кривбас» точно один з лідерів УПЛ. Як би ви пояснили іншим клубам, що розвиватися в цьому напрямку теж дуже важливо?
- Мені здається, що вони самі до цього повинні прийти. Бо якщо когось до чогось змушувати, то від цього користі точно не буде. Навіщо робити щось, якщо ти не розумієш, для чого воно тобі потрібно?
Зараз такий світ. Футбол в діджиталі дивляться більшість вболівальників. Такі сучасні реалії і в нашій країні, і в цілому у світі. Футбол, яким він був на своєму початку, коли є 22 людини і м’яч – це вже не працює. Навколо футболу дуже багато всього цікавого відбувається, зараз це справжнє шоу, і треба робити його ще цікавішим, щоб людей притягувати до твого клубу, твого бренду, щоб у тебе з’являлися нові вболівальники і не втрачати старих. Тут всі інструменти хороші, тож їх треба застосовувати. Медійність – це тільки частина великого процесу, але дуже важлива.
- Серед ваших спонсорів та партнерів досить багато різних брендів. Як вдається залучати їх до співпраці та, можливо, поділитеся якимось цікавим кейсом?
- Ставлення до партнерів як до чогось більшого, ніж просто спонсора, з яким треба відпрацювати контракт, відрізняє ФК «Кривбас». Адже ми хочемо, щоб це була органіка, аби ми сприймалися як єдине ціле у вболівальників і сторонніх спостерігачів.
Люди інколи кажуть: як може бути, наприклад, пиво чи горілка спонсором футбольного клубу, спорту? Це ж алкоголь. Але якщо ви знайшли якісь спільні цінності у ваших брендів, то ось тут ви можете зійтися. І коли ви зійдетеся, це буде правильна синергія, люди це сприймуть і таких питань не будуть ставити.
А ще в нас є таке поняття: «партнери – друзі». Чудовий приклад – Favbet наш бетинговий партнер. Співпраця почалась з моменту відродження. Ми до речі були єдиним клубом в Другій лізі, у кого був саме бетинговий партнер. Вони в нас тоді повірили. Потім була Перша ліга, а потім УПЛ де ми вже не перший рік разом з Favbet.
Якось ми зійшлися, багато чого спільного у нас є. Інколи ми генеруємо «божевільні» ідеї, але вони їх підтримують і класно сприймають. Коли я запропонував зняти серіал про дівчину-футболістку, будь-хто б інший сказав, що це нецікаво. Але вони вірили, що в нас вийде зробити це на рівні. І ми виправдали очікування. Проект «Футболістка» гарно зайшов, класні охоплення, крутий фідбек. Як наслідок і партнер, і ми отримали результат від цієї співпраці й залишились задоволеними.
Ще один класний кейс – це співпраця з Money 24/7. Нікому не було б цікаво просто говорити, що Money – класні, чи якось їх банально рекламувати. Цікаво з ними робити якісь речі, які справдіпроявлять їх як бренд, який поруч з клієнтами 24/7.
І ось цього сезону ми реалізували з ними програму «KRYVBAS SUPPORT 24/7». Це програма для власників абонементів. Вона передбачає створення окремого каналу комунікації для прямого спілкування з вболівальниками, їхній доступ до клубу, та багатьох бонусів і різних активностей. Більше про цей кейс я розповім на SBC Summit Ukraine 2024, нехай це буде як анонс.
Окремо б виділив нашого технічного партнера – криворізький бренд SKIDAN. Ми зрозуміли, що буде правильно, якщо ми почнемо самі робити форму. Адже ми зіштовхнулися з проблемою в момент співпраці з брендом Joma, який продовжив працювати на російському ринку вже після повномасштабного вторгнення. Як ви розумієте ми не могли залишитися з ними. Тому зараз нам цікаво разом зі SKIDAN, креативити, фантазувати, придумувати якісь нові варіанти екіпірування, дизайну, презентувати та робити це саме під клуб.
З мережою мультимаркетів «Аврора» ми зійшлися на наших спільних цінностях, таких як гендерна рівність. Вони зайшли в жіночу команду, і в цілому ми разом створили Еquality HUB, наш хаб рівності. І продовжуємо працювати в цьому соціально важливому напрямку.
Vikant, RLS, Ukravit ну і звичайно «Рудомайн» – про всіх них я можу дуже багато розповідати. До кожного партнера у нас особливе ставлення, ми не просто беремо гроші за те, щоб повисів якийсь банер, чи зробити оголошення на стадіоні… бо воно так не працює. Жодна реклама так не працює, бо вона повинна бути актуальною тут і зараз, щоб людина її побачила, відчула і повірила вам.
- Розкажіть про кілька благодійних ініціатив «Кривбаса», якими пишаєтеся найбільше.
- Коли почалося повномасштабне вторгнення, ми не розуміли, що і як буде, тож намагалися бути корисними всюди. Одна з перших ініціатив – ми разом з Tiketboks реалізували квитки на матчі, які повинні були відбутися в перші місяці повномасштабного вторгнення. У головної команди мав бути матч з «Вікторією», і ми продали на нього квитки, а кошти передали на потреби Сумської області.
Потім у жіночої команди був матч з «Маріуполем», ми продали квитки та віддали гроші дівчатам з «Маріуполя», і ці кошти допомогли їм виїхати. Ми орендували маршрутку, загрузили гуманітарну допомогу і вона поїхала туди, відвантажила гуманітарку та забрала дівчат. Цей кейс з квитками на віртуальні матчі був першим і доволі показовим.
Багато з того, що робить клуб, не афішується, і це не тільки купівля чогось, а й певні речі, про які я не буду говорити з міркувань безпеки. Але все робили: і машини передавали, і криворізькому напрямку у пікові часи дуже багато допомагали, і місту допомагали, і гроші для хлопців збирали.
Один з наймасштабніших зборів – коли ми збирали мільйон, а зібрали майже півтора на дрони для підрозділу «Регбісти», де є частина наших ультрас та хлопців з медіавідділу.
Перед поєдинком з «Рухом» ми зробили дуже крутий перформанс з вибиванням мʼяча квадрокоптера, це привернуло увагу та розлетілося навіть по міжнародних медіа. Мені після цього матчу писали люди з Італії, США та Англії.
Також виділив би історію, яку ми назвали «Більше, ніж збір». Тут гра слів: навчально-тренувальний збір і збір коштів. Коли взимку ми поїхали до Іспанії, ми робили трансляції, QR-коди, фото з командами, спільні пости з ними, і таким чином нагадували світу, що йде війна, а люди завдяки цьому донатили.
Спільно з посольством України в королівстві Іспанія ми зробили благодійний аукціон, до якого долучився Роман Зозуля, і ми зібрали кошти та передали їх хлопцям на передок. Зараз ми граємо в футбол не тільки заради того, щоб грати. Ми граємо для того, аби люди не забували, що у нас іде війна. Тому допомагали, допомагаємо та будемо допомагати. А ви приєднуйтесь!
Пресслужба ФК «Кривбас» Кривий Ріг за матеріалами Sportbusiness.media